Recept na kvalitní spánek

Recept na rychlý spánek

Máte problémy s usínáním? Máme pro vás jeden recept na to, jak tyto problémy hodit za hlavu. Už se nebudete na matraci převalovat, ale usnete okamžitě po ulehnutí do postele. Usínání se stane snadnějším pokud do mozku dostaneme esenciální aminokyselinu L-tryptofan. Zde je recept na náš „lektvar usínání“:

Suroviny:
 - mléko (jedna sklenice mléka bez smetany)
 - med (cca 2 polévkové lžíce)
 - banány (jeden středně velký banán)
 - muškát a skořice (podle chuti)

Postup:
 - mléko v hrnci uvedeme do varu
 - přidáme med a pečlivě zamícháme
 - směs nalijeme do mixéru, přidáme banán a rozmixujeme
 - posypeme muškátem a skořicí

Pokud vypijete tento nápoj hodinu před spaním, usnete než napočítáte do deseti. Nápoj obsahuje L-tryptofan, který je obsažen v mléce a banány obsahují jednoduché komplexní sacharidy, s čistým medem. Inzulín vytvořený v reakci na cukry vyloučí všechny ostatní konkurenční aminokyseliny z krve a pustí aminokyselinu (L-tryptofan) do mozku. Zde se z něj syntetizuje serotonin (nervový přenašeč), který se výrazně podílí na našem spánku.

 
Co je důležité pro náš zdravý spánek?

1. Matrace musí být prodyšná a musí dýchat. Má být vyrobena z prodyšných materiálů.

2. Matrace musí být adekvátní váze člověka. Pokud bude matrace vybírána podle vaší hmotnosti, bude moci správně reagovat na zatížení matrace a vaše tělo podepře v jeho křivkách.

3. Nezanedbávejte délku matrace! Pokud matrace nebude minimálně 25 centimetrů delší než je vaše výška postavy, nebude váš spánek ideální. Jako optimální šířka se uvádí 90 centimetrů a na dvojlůžko 160 centimetrů.

4. Matrace musí být dostatečně upevněna, aby při vašem spánku s vámi neklouzala. Doporučuje se její zapuštění minimálně 5 cm pod hranu bočnice.

5. Při nákupu matrace nešetřete na potahu! Vybírejte raději potahy snímatelné, které je možné lehce sejmout z matrace a vyprat v pračce. Během noci se potíme a potah všechen pot absorbuje. Proto je důležité mít možnost vrchní část matrace odejmout a vyprat.

6. Dávejte pozor na to, jaké barvy použijete pro vybavení vaší ložnice. Barvy vybírejte jemné, uklidňující, v žádném případě nepreferujte dráždivé pestré barvy. Ty váš spánek nezklidní.

7. Vyměňte váš obyčejný polštář za polštář zdravotní anatomický. Bude vám velkým pomocníkem v cestě za zdravým spánkem a s vaší zdravotní matrací bude tvořit dokonalou kombinaci. Krční páteř vám určitě poděkuje a budete se probouzet jako znovuzrození.

8. Důležité je pouštět do místnosti, kde spáváte, čerstvý vzduch. Vždy proto před usnutím otevřete si alespoň na chvíli okno.

 
Zde jsou hlavní příčiny poruch spánku, ve kterých i vy možná najdete právě tu vaši:

 

• stres
• deprese
• problémy se srdcem či plícemi
• nespavost během těhotenství
• přílišná konzumace kofeinových nápojů v pozdních hodinách (káva, černý čaj, energetické nápoje atd.)
• přejídání se večer
• velké množství alkoholu před spaním
• nespavost související s těhotenstvím
• malá aktivita a málo pohybu během dne
• věk (s věkem přirozeně klesá potřeba spánku)
• návyky na léky na spaní a jejich vysazení
• špatné podmínky při spánku (nekvalitní matrace, přetopená místnost, nevyhovující osvětlení atd.)

 
Jak bojovat s poruchami spánku?

Závažným problémem, který nás trápí je nespavost. Ležíme v posteli a nemůžeme usnout. V jiném případě se v noci vzbudíme a už usnout nemůžeme. Převalujeme se na matraci a samou bídou již začínáme i „počítat ovečky“.

Nespavost, přerušovaný spánek, předčasné probouzení. Všechny tyto situace pro nás nejsou příjemné a otravují nás. Po probdělé noci jsem utahaní, nervózní, ospalí a těšíme se, až zase ulehneme do postele a usneme. Když se však tyto problémy opakují a opět se v noci budíme či nemůžeme usnout, je to už opravdu vážné a naše špatné nálady a unavenost se násobí.

Co nám pomůže tento problém vyřešit?

Zde je pár všeobecně známých rad, co dělat, když máme se spánkem problémy:

1. V místnosti, ve které spíme, nesmí být přetopeno, doporučuje se spíše chladnější teplota. Proto před spaním vždy v ložnici chvíli otevřete okna a vyvětrejte. V místnosti poté bude čerstvý vzduch a bude se nám určitě lépe usínat.

2. Choďme spát pravidelně ve stejnou dobu. To předejde spoustě našim problémům. Náš organismus si zvykne na určitou hodinu spánku a bude se tím řídit. Pravidelný spánkový režim tedy může být vaším řešením. I pokud se vám ještě nechce spát v danou hodinu, raději si jděte lehnout a naopak pokuste se vyhýbat nočním večírkům, které vás do postele nepustí dřív než po půlnoci.

3. Věnujme pozornost tomu, na čem denně usínáme. Matrace je velice důležitou součástí našeho zdravého spánku. Životnost matrace se udává jako 10 let. Po této době je nutné matraci vyměnit. Pokud tak neučiníme, může právě matrace způsobovat naše poruchy spánku. Doporučují se kvalitní zdravotní matrace, které si můžete vybrat přesně podle vašich požadavků. V poslední době se velice doporučují matrace latexové. Pokud tedy i vy spíte na starých pružinových matracích, vyměňte je například za ortopedickou matraci. I v našem e-shopu www.levnematrace.eu naleznete široký výběr zdravotních matrací, ze kterých si jistě vyberete. Nabízíme jak matrace pěnové, tak latexové matrace, pružinové matrace, taštičkové matrace, sendvičové matrace i matrace z líné pěny. Při výběru matrace dbejte na to, jakou tvrdost a materiál preferujete a podle tohoto kritéria si matrace vybírejte.

4. Takový spánek přes den po obědě je jistě příjemný. Avšak může narušit náš spánkový režim a noční spánek nemusí být v pořádku. Proto se doporučuje nespát přes den. Pokud už si půjdete na chvilku odpočinout do postele, nespěte méně jak jednu hodinu. Pokud bude váš spánek kratší než je jedna hodina, probudíte se ještě unavenější a polámanější než když jste usínali.

5. Před spaním se nepřejídejte, raději se úplně vyhněte ledničce. Hlavně nepijte kávu či černý čaj, který způsobí nechuť k spánku. Pokud však chcete poradit něco, co vám naopak ke spánku pomůže, dejte si před spaním pivo nebo například bylinkový čaj.

6. Někdo rád usíná při klidné hudbě či mluveném slovu (rádio či televize). To nám může pomoci odprostit se od našich každodenních problémů, hodit je za hlavu a klidněji usnout. Nepřemýšlíme nad něčím, co stejně v noci už nevyřešíme a před spánkem se uvolníme a relaxujeme.

Se spánkem má problémy většina z nás. Souvisí to se současným životním stylem. Náš život je plný stresu, spěchu, vše se točí velice rychle. Poruchy spánku nám ukazují, že je s námi něco v nepořádku. Můžeme to brát tedy jako jistý signál k tomu, abychom se sebou začali něco dělat. Pokud si s problémem nevíme rady, určitě doporučujeme navštívit odborníky, kteří vám jistě poradí.

 
Jak by měla vypadat naše ložnice?

Nesmíme podceňovat význam ložnice pro kvalitu našeho spánku. Náš spánek je rušen mnoha vnějšími faktory a je třeba dbát nepodceňovat ani jeden. Faktory jako je pevná postel, zdravotní matrace, kvalitní přikrývky či anatomické polštáře jsou často připomínány. Jedním z těch podceňovaných je právě to, jak vypadá místnost, ve které spíme.

Jak by tedy naše ložnice měla vypadat? Ložnice by měla být především místností světlou a jednoduchou. Místnost by neměla být vymalována agresivními barvami, spíše se doporučují použít klidné teplé pastelové barvy.

Pokoj můžeme doplnit například květinami- buď pokojovými nebo i řezanými. Rozhodně se však vyhýbejte příliš voňavým kvetoucím rostlinám, protože tato silná vůně vám spánek bude spíše rušit a je také možné, že vás z této na první pohled příjemné vůně, bude spíše bolet hlava.

Opravdu bychom se měli při vybavování své ložnice řídit heslem: „Čím méně, tím lépe.“ Nepřehánějme to tedy ani s bytovými doplňky jako jsou závěsy, volánkové záclony, koberce či dečky, atd. V místnosti se doporučuje mít co nejméně věcí. Vždyť ke spaní přece potřebujete jen postel, matraci, polštář a přikrývku. Ostatní věci jsou jen doplňky. I televize může být rušivým elementem pro váš spánek. Nechejte ji proto raději ve vašem obývacím pokoji. Až budete unavení a budete ve svém křesle v obývacím pokoji usínat, vypněte televizi a jděte si lehnout do ložnice. Váš spánek bude kvalitnější a hlubší.

I výběr ložního povlečení je nutné zvážit. Především se jedná o jejich barvu. Platí to samé, jako u barvy vaší ložnice. Žádné dráždivé barvy, ani jejich kombinace. Pokud to shrneme, v ložnici mějte spíše nábytku méně, neskladujte zde ani žádné zbytečné věci (textilie, knihy, keramika). Tyto věci jsou jen místem pro usazování prachu, textilie mohou být i zdrojem roztočů.

Omezením množství textilií či koberců a deček je velice účinnou zbraní proti prachu a roztočům, kteří zde žijí. Holá podlaha (např. parkety či lino) je mnohem lepší řešením. Tuto zem jednoduše setřete vlhkým hadrem a prach je pryč. Zdravotní matrace tedy nestačí. Matrace je sice základ zdravého spánku, ale dbejme také na vzhled a vybavení naší ložnice!


Kvalitní anatomický polštářek ZDARMA


Doprava matrace až domů ZDARMA


 

Kategorie zboží

Velikosti matrací

Mohlo by vás zajímat

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies. Rozumím